Przejdź do treści

650 lat Mszalnicy

650 lat Mszalnicy

Treść

650 lat Mszalnicy

11 listopada 2016 roku w Mszalnicy odbyła się główna Jubileuszowa Uroczystość związana z 650-leciem lokacji wsi oraz 75-leciem założenia Ochotniczej Straży Pożarnej i 35-leciem Zespołu Regionalnego Mszalniczanie.

            Uroczystość rozpoczęto Jubileuszową Mszą Świętą w kościele parafialnym w Mystkowie, pod przewodnictwem Jego Eminencja ks. biskupa Andrzeja Jeża, Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej. W homilii ksiądz biskup wskazał na 1050 lecie Chrztu Polski jako fundament naszej wiary, historii i patriotyzmu. Padło pytanie, czy byłaby jeszcze Polska bez tych wartości? Czy byłaby też ta nasza Mała Ojczyzna?

            W czasie Mszy Świętej poświęcono obraz namalowany przez artystę, Krzysztofa Skubicha, przedstawiający św. Faustynę, Patronkę Mszalnicy. Uwidoczniono także postać księdza Józefa Andrasza, jej pierwszego spowiednika. W tle znajduje się świetlisty Krzyż, który widać z każdego niemal miejsca naszej gminy. Podczas Mszy św. poświęcono także krzyż, który w 1958 roku został usunięty ze szkoły w Mszalnicy przez władze komunistyczne. W 1962 roku anonimowa osoba przekazała go księdzu katechecie Janowi Augustynowi, informując o jego pochodzeniu. Ks. Augustyn w 2015 roku, po 53 latach, odesłał go do parafii, przybliżając jego historię. Wyraził nadzieję, że może teraz znajdzie właściwe miejsce. I tak się też stało. Krzyż został umieszczony w centralnym miejscu nowej szkoły, obok obrazu Patronki Mszalnicy, św. Faustyny, aby pozostał tam na zawsze.

            Podczas nabożeństwa ks. biskup udzielił jubileuszowego błogosławieństwa 40 rodzinom z Mszalnicy o najdłuższym stażu pożycia w sakramentalnym związku małżeńskim.

W jubileuszową mszę włączyli się Strażacy, Zespół Regionalny Mszalniczanie, chór parafialny, poczty sztandarowe ze szkół i straży w Mystkowie i Mszalnicy, rodziny, przedstawiciele LKS Mszalnica, Koła Gospodyń Wiejskich, a także uczniowie szkoły w Mszalnicy.

Na zakończenie dokonano aktu zawierzenia Mszalnicy Bożemu Miłosierdziu i Patronce św. Faustynie. W imieniu mieszkańców uczynili to ksiądz proboszcz Józef Głowa, sołtysi sołectw Mszalnica i Mszalnica- Zagóra, a także rodziny z całej miejscowości.

Druga część uroczystości odbyła się w nowej sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Mszalnicy. Rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, a następnie w imieniu wszystkich mieszkańców wsi przywitał gości przewodniczący Zespołu Organizacyjnego Jubileuszu Piotr Witek. Wyraził radość, że w tym dniu wybrali Mszalnicę, a przez to zaszczycili swoją obecnością: ksiądz biskup Andrzej Jeż, posłowie na Sejm RP Józefa Szczurek- Żelazko i Arkadiusz Mularczyk, senator Stanisław Kogut, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, starosta Powiatu Nowosądeckiego Marek Pławiak, przewodniczący Rady Powiatu Józef Świgut, prezes Związku Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych Antoni Bienias, komendant PSP Janusz Basiaga, Dziekan Dekanatu Nowy Sącz- Wschód ksiądz Kazimierz Markowicz, ksiądz proboszcz Józef Głowa, radni Gminy Kamionka Wielka na czele z Przewodniczącym Zenonem Kruczkiem, Wójt Gminy Kamionka Wielka Kazimierz Siedlarz, skarbnik Gminy Maria Wiatr, sekretarz Gminy Krystyna Homoncik, dyrektorzy szkół, prezesi OSP, Komendant Gminny OSP, sołtysi poszczególnych miejscowości. Wszystkich gości otoczyły w jednej wspólnocie rodziny Jubilatów i mieszkańcy Mszalnicy. W takiej atmosferze na jednej sali zgromadziło się blisko 600 osób.

Następnie dyrektor Zespołu Szkół w Mszalnicy Edyta Danielska w imieniu społeczności szkoły oraz prezes OSP Mszalnica Władysław Główczyk w imieniu strażaków, zwrócili się o poświęcenie nowych obiektów. Ksiądz biskup dokonał w obecności wszystkich gości poświęcenia sali gimnastycznej i zaplecza techniczno- garażowego OSP.

Część partiotyczno- historyczną uroczystości prowadzili Marta Witek i Damian Michalik przy udziale Orkiestry Dętej z Mystkowa pod batutą Mateusza Główczyka i Zespołu Regionalnego „Mszalniczanie” pod kierownictwem Sylwii Witkowskiej. Towarzyszyła im także młodzież szkolna. Po zakończonej uroczystości zaproszono wszystkich na wspólny posiłek przygotowany przez rodziców i Koło Gospodyń Wiejskich.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia posadzono sadzonkę sosny wyhodowanej przez Nadleśnictwo w Starym Sączu z nasion poświęconych przez Ojca Św. Benedykta XVI w 2007 roku, w czasie pielgrzymki do Polski.

Na uwagę zasługuje fakt, iż uroczystość ta miała miejsce w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia Bożego, w 1050 rocznicę Chrztu Polski, w Dniu Niepodległości i jednocześnie pierwszy raz w Dniu Patrona Mszalnicy św. Siostry Faustyny.

 

K.O.